בחירה קלה להשכלה

לימודי הנדסה מקצוע מובטח

עם התקדמות המודרניזציה והטכנולוגיה, הולכים והופכים לימודי הנדסה ללימודים מבוקשים בקרב צעירים רבים המעוניינים להשתלב בתעשיות הנדל"ן וההיי – טק, ואשר חולמים על תנאים טובים, אפשרויות קידום ומשרה טובה.

הנדסה הוא תחום נרחב ומהנדסים רבים זוכים להכרה ולכבוד לצד תנאים טובים ומשכורות גבוהות. חשוב להבהיר כי הדרך להיות מהנדס מוכר עשויה להיות ארוכה, אבל מי שבאמת אוהב את התחום יכול ליהנות הן מהלימודים והן מהתהליך של מציאת עבודה והתקדמות בעבודה.

לא כל אדם יכול ללמוד הנדסה. לימודי הנדסה מיועדים לאנשים אשר באמת מתעניינים בתחום. אנשים בעלי חשיבה אנליטית ומדויקת מצד אחד אך גם יצירתית ומקורית מהצד השני.

ההתפתחות בתחום ההנדסה, לצד הטכנולוגיות הרחבות הקיימות היום, הביאה למגוון תחומים הקשורים לתחום ההנדסה וללימודי הנדסה. כיום כל פקולטה להנדסה באוניברסיטה או במכללה מתחלקת לכמה מחלקות, כאשר כל מחלקה מהווה התמחות בתחום מסויים של הנדסה.

חלק מהמחלקות הקיימות היום הם:
הנדסת חשמל, הנדסת מכונות, הנדסה גרעינית, הנדסה ביו טכנולוגית, הנדסה אזרחית, הנדסה ביו רפואית, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת תוכנה, הנדסת משאבי מים, אלקטרוניקה, הנדסת תחבורה והנדסת מחשבים.

השנה הראשונה מוקדשת ללמידת קורסי מבוא בהנדסה ויסודות ההנדסה. בקורסים האלו משתתפים כל הסטודנטים מכל המחלקות ולומדים ביחד. עם ההתקדמות בחומר הלימודי, מתפלגים הסטודנטים למחלקות השונות בהם בחרו ללמוד.

חלק מהקורסים הנכללים בהנדסה כוללים קורסים במתמטיקה וגיאומטריה, יישומי מחשב, יישומי תוכנה, מבוא להנדסה, הנדסה מרחבית, קורסים ממדעי החברה (בלימודי הנדסת תעשיה וניהול), קורסים בתקשורת (בלימודי הנדסת תוכנה והנדסת מחשבים), סטטיסטיקה ועוד.

ניתן ללמוד הנדסה בכל האוניברסיטאות בישראל (תל אביב, האוניברסיטה העברית, ירושלים, חיפה,הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, בר אילן), וכן במכללות רבות ושונות. כמו כן, ישנם מוסדות המתמחים רק בלימודי הנדסה כמו: המכון הטכנולוגי חולון, המכללה האקדמית להנדסה בירושלים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון, המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ועוד.

לימודי הנדסה הינם לימודים אינטנסיביים וקשים, אשר אורכים כארבע שנות לימודים. גם תנאי הקבלה אליהם אינם פשוטים ודורשים ממוצע בגרות וציון פסיכומטרי גבוה ברוב מוסדות הלימוד. יחד עם זאת, מי שמסיים לימודי הנדסה בהצלחה, זוכה לתעודת B.Cs ובדרך כלל משתלב בקלות בשוק העבודה במשרה טובה.