בחירה קלה להשכלה

מה הכי מתאים לי ללמוד

סיימת תיכון, עשית צבא, טיילת בעולם ועברת בכמה עבודות מזדמנות וכעת אתה מרגיש כי הגיע הזמן ללמוד משהו רציני ולרכוש מקצוע. אך הנה זוחלים להם חוטי ההתלבטות: מה הכי מתאים לי ללמוד? מה הכי כדאי לי ללמוד? מה הכי קל ללמוד? מה הכי נוח ללמוד?

כל אחד ואחת מגיעים לשלב הזה בו הם עוצרים לרגע וחושבים הלאה. כל אחד מפעיל שיקולים אלו ואחרים על מה שישפיע בסופו של דבר על הנתיב בו חייו יזרמו. נכון, זו לא חתונה קתולית ותמיד אפשר להתחיל ללמוד משהו ולעבור באמצע למשהו אחר, או לסיים ללמוד משהו ואחר כך ללמוד משהו אחר. בסך הכל החיים לפנינו והיו גם אנשים בני חמישים שעשו הסבה מקצועית.

ובכל זאת, כדאי תמיד לחסוך משקעים, חיפושים ועצבים, וכמובן זמן יקר, ולחפש מראש מה הכי מתאים לי ללמוד.

שיקול מרכזי בבחירת המקצוע אותו אנו רוצים ללמוד הוא הנטייה הטבעית שלנו, החלום שלנו. בדרך כלל כדאי להקשיב לאינטואיציות שלנו וללכת ללמוד את מה שהלב אומר ואת מה שיהיה מבחינתכם הגשמת חלום, מפני שאם תעסקו במשהו שאתם אוהבים אתם גם תהיו טובים בו, ותוכלו להתפרנס ממנו בכבוד. בנוסף לכך, הסיכוי שתישחקו במקצוע זה הוא קטן.

לכן אם חלמתם להיות שחקנים לכו ללמוד משחק, אם אתם אוהבים היסטוריה – זה התחום שלכם, אם הייתם מכורים לפרקליטי אל איי אולי זה הזמן להתחיל ללמוד לימודי משפטים ולהפוך לעורך דין.

חשוב לקחת בחשבון שיקולים נוספים למשל תחביבים. יש אנשים שאוהבים לקרוא ואולי לימודי ספרות תהפוך את התחביב למקצוע. או כמובן להתחשב בנטייה המקצועית שלכם. אנשים תותחים במתמטיקה יכולים ללמוד חשבונאות וכלכלה או להשתלב כמתמטיקאים בתחום ההיי טק והמחקר.

גם שיקולים חומריים צריכים לבור בחשבון כמו משך הלימודים (נא לזכור כי רפואה אורכת כשבע שנות לימוד פלוס התמחות של שנתיים לפחות), האם אתם ערוכים ללמוד לימודים ארוכים או שמא אתם מעדיפים קורסים קצרים בעלי תעודת מקצוע?

גם המרחק וסידורי הדיור חשובים, אולי פחות בבחירת המקצוע ויותר בבחירת המקום בו תלמדו.

חישבו גם לאן אתם מעוניינים להגיע בסופו של דבר, מהי ההגשמה העצמית שלכם. ישנם אנשים החושבים על כסף ומעוניינים ללמוד משהו בו יוכלו להרוויח הרבה כסף. ישנם אנשים הרואים את לימודיהם ועבודתם כשליחות חברתית ופונים ללמוד לימודי פסיכולוגיה או לימודי עבודה סוציאלית. יש אנשים שעיון ומחקר הם לחם חוקם ורק שם ירגישו שלמים ויש כאלה המעוניינים לפתוח עסק. כל אחד ושאיפותיו הוא.

מה הכי מתאים לי ללמוד? זו כנראה שאלה שמעסיקה הרבה מוחות צעירים בארץ ובעולם. בסופו של יום, סביר להניח שלכל אדם מתאימים כמה תחומים בו הוא יוכל להפגין את כישרונותיו, ועדיין כדאי להיצמד למה שיבליט את כישרונותיך כולם.

מה הכי מתאים לי ללמוד: שיקולים, מחשבות של כל אחד המתלבט לאיזה לימודים להירשם: כמו למשל אם יש לכם כשרון מיוחד, משהו שאתם עושים כתחביב, נטייה מקצועית, משך לימוד, לאן אתם רוצים להגיע בסופו של דבר.