בחירה קלה להשכלה

לימודי תואר ראשון - כל המכללות

בית ברל
מכללת נתניה
מכללת כנרת
מכללת קיי
אורט הרמלין
עמק יזרעאל
מכללת תל חי
מכללת הגליל המערבי
מכללת ספיר
מרכז אקדמי פרס
מכללת אוהלו
מכללת תילתן
המכון הטכנולוגי חולון
מכון אבנימידע כללי על לימודי תואר ראשון

תואר ראשון הידוע גם בשמו בוגר אוניברסיטה, ניתן לסטודנט שסיים את לימודיו המובילים לתואר במוסד אקדמי מוכר. בסיומן מקבל הבוגר/ת תעודת BA בתחום אותו למד.

תואר זה קרוי כך משום שהוא הראשון מבין התארים האקדמיים שאדם יכול לרכוש, והוא הכרחי על מנת להתקבל לעבודה מכובדת. בעבר ניתן היה להשתלב במגוון משרות ללא תואר ראשון, כך כיום הדבר אינו כך, לימודי תואר ראשון מעניקים ידע בסיסי שיכול לסייע במקום העבודה. כמובן שבעלי תואר ראשון יכולים להמשיך לרכוש תארים נוספים (תואר שני, דוקטורט).

לימודי התואר הראשון נמשכים 3 שנים, אך ישנם תארים מסוימים שלימודיהם נמשכים 3.5 שנים כגון: תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון בהנדסה ותואר ראשון באדריכלות. בחלק ממוסדות הלימוד בארץ ניתן "למתוח" את התואר וללמוד אותו במשך זמן רב יותר, ומנגד ישנן גם תוכניות לימוד מואצות.

חשוב לדעת, כי הזמן המומלץ לסיום רוב התארים אמנם נע בין 3-4 שנים, אך הדבר נקבע בעיקר בקצב האישי של הסטודנט ותוכנית הלימודים במוסד הנבחר. ישנם מספר רב של תארים המוכרים בישראל כיום על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

אלה הם שמות התארים הנפוצים ביותר בישראל כיום:
תארים תלת שנתיים:
בוגר באמנות, בוגר במדעים (התואר מתחלק לשני תחומים- הנדסה ומדעים מדויקים), בוגר בחינוך, בוגר בעבודה סוציאלית.

תארים של שלוש וחצי שנים:
בוגר במשפטים.

תארים של ארבע- שנתיים:
בוגר במדעים, בוגר בעיצוב, בוגר טכנולוגיה.

תארים של חמש שנים:
בוגר באדריכלות.

כדי לקבל את התואר הראשון על הסטודנט לקחת קורסים שונים במהלך שלוש שנות לימודיו. רוב הקורסים יהיו קשורים למקצוע המרכזי אותו בחר הסטודנט ללמוד. כל קורס שווה לנקודת זכות. קורסים מרכזיים שווים ל6-4 נקודות ואילו היתר שווים ל2 נקודות.

את מספר הנקודות אותם חייבים הסטודנטים לצבור עד לקבלת התואר הראשון קובעת האוניברסיטה. כיום, האפשרויות להוצאת תואר ראשון הן רבות הרבה יותר מאשר בעבר מכיוון שכיום יש עשרות מכללות ואוניברסיטאות במגוון רחב של תחומים בהם ניתן ללמוד. מוסדות לימוד מסוימים אף מאפשרים קבלה ללימודי ללא ציון בבחינה הפסיכומטרית.

עליכם להחליט קודם כל באיזה מקום בארץ אתם רוצים ללמוד ולאחר מכן לברר מהן האפשרויות במקום זה. לימודי תואר ראשון פותח דלת לעולם רחב ומגוון של אפשרויות כלכליות, תעסוקתיות, היכרויות עם אנשים חדשים, יצירתיות ועוד.

בנוסף, מעסיק מכל תחום יעדיף מועמדים עם תואר ראשון על פני מתמודד שלא למד במוסד גבוה. התואר למעשה מציין בעיני רבים, את העובדה שעברתם בהצלחה באקדמיה, צברתם ידע וניסיון. בארץ ישנם שמונה אוניברסיטאות בהן ניתן לעשות תואר ראשון בכל התחומים (חוץ מהטכניון ומכון ויצמן). מלבד האוניברסיטאות שיתרונן הוא בעיקר במחיר וביוקרה, יש כ- 50 מכללות ברחבי הארץ בהן ניתן להוציא תארים ראשונים, אך לא בכל התחומים.

חשוב לציין כי לימודי תואר ראשון מהווים, בדרך כלל, מבוא לתחום הנלמד, וההתעמקות בתחום נעשית רק במסגרת לימודי תואר שני. למשל, סטודנטים ללימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה לומדים את רוב תחומי הידע בתחום, אך הידע אינו מספק כלים לעבודה כמטפל. רק בלימודי התואר השני יוכלו הסטודנטים לבחור את תחום ההתמחות שלהם: פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קלינית ועוד...

את לימודי התואר ראשון יכולים הסטודנטים ללמוד בשתי מתכונות – חד חוגית ודו חוגית. במתכונת הלימודים הדו חוגית, יכולים לסטודנטים לשלב בין שני תחומים מבוקשים כגון: פסיכולוגיה וחינוך, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מנהל עסקים וכלכלה, מדעי המדינה ותקשורת ועוד...

חשוב לבדוק את התחום אותו אתם הולכים ללמוד במסגרת לימודי התואר ראשון מכל הזוויות האפשריות, וזאת כדי למנוע אכזבה, בזבוז של כסף רב וזמן יקר. כדי להתייעץ עם מומחה העוסק בהכוונה מקצועית על מנת שתחליטו בלב שלם האם מקצוע וסוג העבודה מתאימים לכם.

עלות לימודי תואר ראשון:
תואר ראשון באוניברסיטה עולה ממוצע 10,000 ₪ בשנה (כפול שלוש שנות לימוד בממוצע). לעומת זאת, תואר ראשון במכללה עולה בממוצע 25,000 ₪ לשנה (כפול שלוש שנות לימוד בממוצע).

תנאי קבלה:
לכל תחום לימודי יש תנאי קבלה שונים. תנאי הקבלה נקבעים בדרך כלל על פי ההיצע והביקוש של אותו תחום ככל שהתחום הוא מבוקש יותר, תנאי הקבלה אליו הם קשים יותר. בכל מכללה או אוניברסיטה בארץ יש לברר את תנאי הקבלה לפני ההרשמה, שכן תנאי הקבלה הם שונים בכל מוסד. תנאי הקבלה דורשים בדרך כלל ציון פסיככומטרי וממוצע בגרויות מתאים.

לעיתים דורש המוסד מקצוע מוגבר כל שהוא (לדוגמא – מתמטיקה ברמה של 4/5 יחי"ל למקצועות המדעים וההנדסה). כמו כן, יש וודא כי הציון המשוכלל של הבגרות שלכם וציון הפסיכומטרי שלכם עומדים בתנאי הקבלה של המוסד האקדמי אליו אתם מבקשים להתקבל.