בחירה קלה להשכלה

מידע על לימודי מזרחנות

מעוניינים לקבל מידע בתחום לימודי מזרחנות לתואר ראשון?

קיבצנו עבורכם מספר מכללות ומוסדות לימוד המציעים את תחום הלימוד המבוקש.

תוכלו למלא פרטים ולסמן מספר מוסדות לימוד שמהם תרצו לקבל מידע מקיף בתחום לימודי מזרחנות כגון תנאי קבלה, שכר לימוד ועוד.


לימודי מזרחנות תואר ראשון

הרשם לקבלת פרטים

מלא פרטים לקבלת מידע מיועץ לימודים

אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב

מיקום: תל אביב והמרכז
האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה

מיקום: כל הארץ
מרכז אוניברסיטאי אריאל בשומרון

מרכז אוניברסיטאי אריאל בשומרון

מיקום: השרון והסביבה
מכללת תל חי

מכללת תל חי

מיקום: צפון

הכל על לימודי מזרחנות לתואר ראשון

המזרח התיכון הוא אזור מרתק,מרכזי, רב תהפוכות אשר מעסיק את כל העולם. הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היחסים בין מדינה ישראל למדינה ערב, כל אלה נחשבים לנושאים מורכבים מאוד מבחינה היסטורית ואקדמית. בשל המרכבות של התחום, נוצר ביקוש רב לאנשי מקצוע המתמחים במזרח התיכון, בעלי יכולת ניתוח אשר יכולים לעסוק בכל המורכבות של המזרח התיכון.

לימודי מזרחנות הם לימודים המעניקים ידע במספר רב של תחומים, כגון: מדעי החברה, מדעי הרוח, היסטוריה, תרבויות ושפות, ממשל ופוליטיקה ויחסים בינלאומיים (יחב"ל).

לימודי תואר ראשון במזרחנות מכשירים חוקרים או מורים בתחום זה. הלימודים מקנים ידע והבנה מעמיקה בלימודי האיסלאם וההיסטוריה של המזרח התיכון, אזורי ההשפעה של האיסלאם כמו תת- היבשת ההודית, ספרד המוסלמית, מרכז אסיה ואפריקה וכן המדינות הערביות טורקיה ואירן עוד...

תוכנית הלימודים במסגרת לימודי מזרחנות מתחלקים לארבע תחומים עיקריים:
לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בימי הביניים, לימודי אמנות, תרבות חומרית ומדעים, לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בעת החדשה ולימודי דת, משפט ומחשבה.

התכנים הנלמדים כוללים מגוון רחב של תחומי עיניין, כגון: תולדות הארצות המוסלמיות מראשית האיסלאם ועד ימינו; דת האיסלאם ומוסדותיה; התרבות במזרח התיכון ובמדינות המוסלמיות, לרבות פוליטיקה, דת, ממשל, תרבות, מגדר, משפט, פילוסופיה, מדעים, כלכלה, אמנות; התפתחותן החברתית של עמי וארצות האיסלאם; יחסי הגומלין וההשפעות ההדדיות של מדינות המזה"ת עם העולם המערבי; ההשפעה של האיסלאם על העולם המערבי וכן על מדינות העולם השלישי, שחלקן הגדול אימץ את דת האסלאם (למשל, מדינות במרכז אסיה, מדינות רבות באפריקה, תת היבשת ההודית, ספרד המוסלמית ועוד); היסטוריה של ארצות האיסלאם בימי הביניים ובעת החדשה; היסטוריה עולמית; לימודי יסוד בערבית; המזרח התיכון במאה העשרים; חקר היסטוריה; חקר תרבות; שיטות מחקר בהיסטוריוגרפיה במדעי התרבות ובמדעי החברה; תולדות אירופה; הקניית ידע בשפה הערבית הספרותית ועוד.

חשוב לציין כי לימודי מזרחנות לתואר ראשון אינם מקנים מקצוע פרקטי, כי אם השכלה כללית בלבד. משום כך, מומלץ לשלב תחום לימודים נוסף, המקנה תעסוקה פרקטית. אפשרויות מומלצות הן לימודי משפטים, יחסים בין לאומיים, תקשורת, כלכלה, או לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון.

משך הלימודים: לימודי תואר ראשון במזרחנות אורכים שלוש שנים. בסיום הלימודים תוענק לבוגרים תעודת תואר ראשון B.A במזרחנות.

תנאי קבלה: תנא הקבלה ללימודי תואר ראשון במזרחנות אינם גבוהים במיוחד. בדרך כלל על המועמד להיות בעל תעודת בגרות מלאה עם ממוצע של 80 לפחות וציון של 500 בפסיכומטרי.

אפשרויות תעסוקה: בעלי תואר ראשון במזרחנות משתלבים במכוני מחקר, באקדמיה, בגופים ממשלתיים, בכוחות הביטחון, בארגונים פוליטיים, בחברות פרטיות שיש להם קשרים עסקיים עם מדינות במזרח התיכון ועוד.