בחירה קלה להשכלה

מידע על לימודי תואר שני

מעוניינים לקבל מידע בנושא לימודי תואר שני?

קיבצנו עבורכם מידע מקיף ורלוונטי: מכללות, מסלולי לימוד, תנאי קבלה, מלגות ועוד.

החלטתם ואתם רוצים לקבל מידע נוסף מנציגי מוסדות לימודים? סמנו את המכללות, מלאו פרטים ואלו יחזרו אליכם עוד היום עם מידע מקיף.


לימודי תואר שני

הרשם לקבלת פרטים

מלא פרטים לקבלת מידע מיועץ לימודים

מכללת עמק יזרעאל

מכללת עמק יזרעאל

מיקום: צפון,חיפה והסביבה
מרכז אוניברסיטאי אריאל בשומרון

מרכז אוניברסיטאי אריאל בשומרון

מיקום: השרון והסביבה
המכון הטכנולוגי חולון

המכון הטכנולוגי חולון

מיקום: תל אביב והמרכז
מכללת קיי

מכללת קיי

מיקום: באר שבע והדרום
שנקר הנדסה

שנקר הנדסה

מיקום: תל אביב והמרכז
מרכז אקדמי פרס

מרכז אקדמי פרס

מיקום: תל אביב והמרכז
אורט בראודה

אורט בראודה

מיקום: צפון,חיפה והסביבה
האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה

מיקום: כל הארץ
מכללת ספיר

מכללת ספיר

מיקום: באר שבע והדרום
מכללת גבעת וושינגטון

מכללת גבעת וושינגטון

מיקום: באר שבע והדרום
המכללה למינהל

המכללה למינהל

מיקום: כל הארץ
בצלאל אקדמיה לאומנות

בצלאל אקדמיה לאומנות

מיקום: ירושלים והסביבה
מכללת נתניה

מכללת נתניה

מיקום: השרון והסביבה
המרכז הבינתחומי

המרכז הבינתחומי

מיקום: תל אביב והמרכז
המכללה האקדמית הערבית

המכללה האקדמית הערבית

מיקום: חיפה והסביבה
1   2   3      הבא

מידע כללי על לימודי תואר שני

לימודי תואר שני, הידוע גם בכינוי- לימודי המשך, מיועדים לסטודנטים שרכשו תואר ראשון ומעוניינים להרחיב את השכלתם בתחום מסוים.

לימודי תואר שני קיימים כמעט בכל תחומי הלימוד ומוצעים על ידי מוסדות לימוד אקדמיים רבים (לרבות מכללות): תואר שני במנהל עסקים, תואר שני בפסיכולוגיה, תואר שני בלימודי מחשבים, תואר שני בלימודי הרוח והפילוסופיה וכו'...

לימודי תואר שני נמשכים כשנתיים עם אפשרות להארכה של עד שמונה סמסטרים ומתקיימים במסגרת של פעם או פעמיים בשבוע. ברוב המוסדות להשכלה גבוהה מוצע מגוון רחב של אפשרויות לימוד: מסלול ערב, מסלול מקוצר, מסלול מרוכז ועוד. דבר זה מאפשר לכל סטודנט לבחור את המסלול המתאים לו ביותר. תוכנית הלימודים בחלק מהמקצועות כוללים לימודים בחו"ל. לימודים אלו יכללו שהות של חודש – חודשיים במוסד אקדמי בחו"ל על חשבון הסטודנט כחלק מתוכנית הלימודים.

בשונה מלימודי תואר ראשון, שלרוב מקנים ידע תיאורטי, נרחב ולא מעמיק, בתואר השני הסטודנטים יתעסקו במחקר, יישום של תיאוריות, התנסויות פרקטיות ועוד. לימודי תואר שני הם לימודים רחבי היקף השואפים להכשיר את הסטודנטים ולהעמיק את ידיעותיהם בתחום בו הם מתעניינים. רוב מסלולי הלימודים לתואר שני משלבים בין לימודים עיוניים להתנסות מעשית.

כיום, לימודי התואר השני הפכו לתופעה נפוצה, והם מבוקשים מאוד מאחר ותנאי הקבלה אינם גבוהים במיוחד כבעבר. לפני מספר שנים גבר הביקוש לבוגרי תואר שני בשוק העבודה בישראל והעדפתם הברורה על פני בעלי תואר ראשון. עקב כך, החלה עלייה הדרגתית במעוניינים ללמוד תואר שני והביקוש אליו צבר תאוצה רבה.

כיום, בעלי תואר שני נהנים מעדיפות בקבלה לעבודה, מתנאי שכר משופרים, אפשרויות קידום רבות ותגמולים שונים. כמו כן, הם נחשבים לכוח אדם מיומן ששווה להשקיע בו. בעקבות המצב החדש שנוצר, מוסדות להשכלה גבוהה הציעו תוכניות לימודים אטרקטיביות לבוגרי תואר ראשון כגון לימודי תואר שני ללא תזה, דרישות הקבלה נמוכות ורמת הקושי גם היא נמוכה יותר מאשר במסלולים המחקריים. כמו כן, משך הלימודים במסלולים אלו שונים וגמישים יותר.

חשוב לציין כי ההבדל העיקרי בין שני סוגי התארים - תואר שני מחקרי ותואר שני ללא עבודת תזה - הוא בכך שהתואר המחקרי מאפשר המשך ללימודי דוקטורט. רוב האוניברסיטאות מציעות למועמדים המעוניינים בכך להשתלב במסלול ישיר ללימודי דוקטורט.

להלן הסבר קצר על כל סוגי המסלולים לתואר שני:
מסלול אישי – במסלול זה לומדים הסטודנטים תחום אותו הם מעוניינים לחקור. בסיום המסלול על הסטודנטים להגיש עבודת גמר מחקרית (תיזה). תוכנית הלימודים נבנית בהתאם לתחום ההתמחות הספציפית שבחרו הסטודנטים.

מסלול מחקרי- במסלול זה מתבקשים הסטודנטים להגיש עבודת תיזה מקיפה בתחום אותו בחרו ולאתר מנחה מתאים. בוגרי המסלול יוכלו להמשיך ללמודי דוקטורט.

מסלול לא מחקרי- במסלול זה הסטודנטים אינם נדרשים להגיש את עבודת התיזה, אך עליהם להשתתף ביותר קורסים ובסמינר נוסף. בוגרי המסלול אינם יכולים להמשיך ללימודי דוקטורט.

מסלול ישיר לדוקטורט- המסלול מיועד לסטודנטים מצטיינים בלבד המעוניינים להמשיך את לימודים לתואר שלישי (דוקטורט).

עלות לימודי תואר שני:
עלות הלימודים לתואר שני גדולה מעלות הלימודים לתואר הראשון באופן ניכר. הסיבה נעוצה באיכות התואר, בכירות המרצים ושם המוסד בו בחר הסטודנט להמשיך את לימודיו. לכן, ישנן מגלות רבות העוזרות להוזיל את עלות הלימודים. המלגות ניתנות בתנאי שהסטודנט עמד בכל תנאי הקבלה הדרושים למלגה המבוקשת.

תנאי קבלה ללימודי תואר שני:
תנאי הקבלה לתואר שני משתנים ממוסד למוסד ומתואר לתואר. תנאי הקבלה הבסיסי ביותר והמשותף לכל המוסדות והחוגים הוא שעל המועמדים להיות בעלי תואר ראשון ממוסד להשכלה גבוהה, המוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה.

כאמור,תנאי הקבלה למסלול לימוד ללא תזה הם נמוכים יותר מתנאי הקבלה לתואר שני מחקרי. בנוסף, חשוב לציין כי מספר מסוים מהמוסדות מקבל רק בוגרי אוניברסיטאות, ולכן בוגרי מכללות לא יוכלו להתקבל ללימודי תואר שני באותו מוסד.

יש לציין כי בחלק מתחומי הלימוד יתקבלו סטודנטים בעלי תואר ראשון הקשור לתחום התואר השני כמו הנדסה. ואילו בתחומים אחרים (כמו משפטים) ישנה אפשרות להתקבל ללימודי תואר שני, אך הסטודנטים ידרשו לעשות מספר השלמות.

ישנה אפשריות שראיון אישי, הצגת ממוצע ציונים של התואר הראשון והצגת ניסיון תעסוקתי בתחומי התואר השני יהיו חלק מתנאי הקבלה. (פסיכולוגיה ויועץ אירגוני).